Co je to Černobor?

Černobor je letní larpový tábor. Fajn, ale co to znamená larpový?

Řekněme to takhle, hry lze hrát nejrůznějšími způsoby. S kamarády u stolu nad figurkami, kostkami a kartami, s míčem na hřišti či v tělocvičně, u monitoru počítače nebo třeba před televizí s herní konzolí v rukou. A pak je tu larp. Zkratku anglických slov live action role playing, můžeme volně přeložit jako „hraní rolí naživo“. Jedná se tedy o hru, kde si každý účastník vytvoří postavu, která má různé schopnosti a dovednosti.S takovou postavou pak zažívá všelijaká dobrodružství, sbírá poklady a vylepšuje její schopnosti.

Dobrá, to všechno známe z počítačových her. V čem tedy spočívá největší kouzlo larpu? Je to právě ono magické slůvko „naživo“. Na rozdíl od her počítačových či deskových se hráči postavami STÁVAJÍ! Už si nemusí představovat, jak se cítí elfové, když v dlouhých pláštích a s brašnami přes rameno pronásledují skřety hustým lesem. Obléknou si své vlastní skutečné kostýmy a vyrazí skrz houští po stopách protivníků. A co když cestou výprava narazí na temné doupě obývané zákeřnou čarodějnicí? Bude lepší jej nepozorovaně obejít, pokusit se lstí čarodějku vylákat a zajmout nebo rovnou zavelet k útoku? Je třeba rozhodnout se teď a tady! Larp tak není pouhou hrou od stolu, ale dobrodružným skloubením hry a divadla, které nabízí naprosto jedinečný a intenzivní prožitek.

A Černobor není jen tak ledajaký larp! Jeho zkušení organizátoři již léta detailně propracovávají výjimečný fantasy svět, do něhož se hráči přenesou a stávají se součástí příběhu, jenž má sice předem vytyčený děj, ale zároveň se každý jeden z účastníků podílí na jeho dotváření. Jak moc – to už záleží na chuti a aktivitě každého.

Během dvou týdnů v krásném prostředí broumovské přírody se však stihne i víc než jen samotná hra. Do programu jsou zařazeny nejrůznější workshopy (šerm, historické tance a další), populárně naučné přednášky, a volné chvíle lze vyplnit třeba hraním deskových her nebo posezením s kytarou u táboráku.

Nejlepší je ale Černobor vyzkoušet na vlastní kůži! Stačí se přihlásit!
Chápeme, že máš asi spoustu dotazů. Zkusíme na ty časté odpovědět rovnou:

Dá se larp hrát jen ve fiktivním fantasy světě?

Příběh Černoboru se sice odehrává ve světě fantasy, ale larp jako takový může být zasazen takřka do jakéhokoliv prostředí, ať už historického, reálného či fiktivního. Zápletek lze též vytvořit nepřeberné množství.

Když je larp je hra, znamená to, že musím vyhrát?

Rozhodně ne nutně! Hlavní cílem je samotná zábava a prožitek ze hry, ať už skončí jakkoliv. Nemusíš se tedy bát, že “prohraješ”. Přesto je dobré snažit se dělat to, co tvoji postavu posouvá k jejím cílům - ostatní to budou dělat také a příběh se může lépe odvíjet.

Co když mi to moc nepůjde a pokazím to?

Stačí hrát svou postavu, co nejlépe budeš umět, a nic zkazit nemůžeš. Pokud je larp připraven dobře (a to Černobor je :)), organizátoři myslí i na situace, kdy se hra nějak zasekne. V případě potřeby jsou připraveni příběh popostrčit či hráčům trochu pomoci. Navíc nikdo se nestal skvělým hráčem larpů jen tak. Stačí jich pár vyzkoušet a půjde ti to snadno.

Například v počítačových hrách se často bojuje. Je to tak i v larpu?

Ano, součástí larpu jsou také souboje. Používáme měkčené napodobeniny různých historických zbraní (třeba mečů či luků se šípy) nebo po sobě metáme petardy a magické střely. Ty jsou zastoupeny měkčenými projektily. Souboje jsou bezpečné, stačí jen používat kromě svalů také trochu rozumu. Za celou historii konání našeho tábora jsme neměli žádné zranění z larpového boje.

Už začínám chápat, co je larp, ale v čem je Černobor “tábor”?

Jedná se spíš o praktické záležitosti pobytu, jako je bydlení v dřevěných chatkách, společné stravování a podobně. Také máme na Černoboru tzv. frakce, obdobu klasických táborových oddílů, což nám usnadňuje organizaci a zároveň jsou tyto oddíly zakomponovány do příběhu. Každé frakci je přidělen organizátor, který ti bude k dispozici, stejně jako táborový vedoucí. Když si nebudeš vědět rady, můžeš se na svého “orga” kdykoliv obrátit a zároveň pro tebe určitě najde práci, když si budeš připadat málo vytíženě :)

Je toho na mě nějak moc najednou, trochu se ztrácím...

Jasně, napoprvé je toho vždycky spousta, ale nemusíš se bát. S nováčky počítáme a rádi je mezi sebou uvítáme. S přípravou na tábor ti jako organizátoři pomůžeme užitečnou radou či odkazy a pokud to situace dovolí, uspořádáme i přípravné workshopy.